Помогите пожалуйста очень срочно!!! Задание во вложении!
Нужно согласиться или не согласиться с утверждением и сказать почему!!!

1. I agree with this statement because sometimes we play  with our feelinfs, we play with our life,without even noticing it.
2. I dont agree with this statement, because you can be a star  in your family,  your family should believe in you.
3. I agree with this statement because I think tht something live in ourself, something says to us: You are the best, such words should motivade us.
4. I dont agree with this statement ,  you need a talant, and everything will be ok!
5.I dont agree with this statement because some of the stars are not famous and people forget them.
6. I agree with statement, Its our life.
7. I agree with statement, no matter who are you, if you are doing something well, something wonderful, you are the star, even if you are not famous.
8. I agree with statement, happiness is very important in our life.
9. I  dont agree with statement becouse you can surprise people with your great talant

Оцени ответ
Подпишись на наш канал в телеграм. Там мы даём ещё больше полезной информации для школьников!

Загрузить картинку