Диалог на тему моя любимая пора года

-Hi, John. Tell me, whats ytour favourite season?

- Its summer.

- Why?

- Well, first its warm. I prefer warm and sometimes hot weather. I like to swim, and in summer I can swim a lot. Then I like picking wild mushrooms.An dI can pick them in summer.

- Sounds great.

- And whats your favourite season Kate?

- Its winter. I dont like when its hot. I prefer cold. And anotehr reason - I like skating and skiing.

- Thats cool.

 

 

Оцени ответ
Подпишись на наш канал в телеграм. Там мы даём ещё больше полезной информации для школьников!

Загрузить картинку