1 ребус мақал жасап келу кім білед?

абақтың тақырыбы: «Н»дыбысы және әріп таңбасыСабақтың мақсаты: Н дыбысы және оның әріп таңбасымен таныстыру. Сөзге дыбыстық талдау жасату.Трафарет және таяқшалармен әріп таңбасын жазу. Сөздер ойлату. Кеспе әріптерен буын құрату. Сөз, сөйлем құрату. Сөзідк ойын арқылы игерген білімдерін бекіту.Көрнелік: суретті үлгі – нар, ребус. Картинка, түрлі-түсті қарындаш, дәптер, қалам, трафарет.Методикалық әдіс-тәсіл: көрсету, түсіндіру, сұрақ-жауап, ойынСабақтың барысы:Балалар, қәзір жылдың қай мезгілі? Айы?     Аптаның нешінші күні?Өте жақсы. Бізде қәзір сауат ашу сабағы болады. Бүгін сабақта өткен дыбыстарды еске түсіреміз және жаңа дыбыспен танысамыз.Енді балалар, өткен сабақта қандай дыбыспен таныстық? Оның әріп таңбасын кім көрсетеді?- «Р»- Өте жақсы. Өткен сабақты қайталап жіберейік. Мына суретке қараңыздар. Не көріп тұрсыздар?- Ара, гүл- Енді осы сөздермен сөйлем құрайық.- «Ара гүлге қонды. Бал жинады»- Өте жақсы, сонда сөз дыбыстардан түрады, сөйлем  - сөздерден тұрады екен. Ал дыбыстар айтылуына қарай екі үлкен топқа бөлінеді. Қандай?2. а) – Енді жаңа сабаққа көшейік. Сабақты бастамастан бұрын мынадай ребус шешейік. Мұқият қарап, тыңдаңыздар.Бейнеленген суреттердің соңғы дыбысы арқылы сөз құрау. Қоян    (,,,. )Алма    (,,,.)Сиыр   (,,,. )                   Н                         А                         Р- «А», «Р» дыбысын кім табады? Бірінші дыбыс қандай?- Қәзір мен сіздерге «Н» дыбысының әріп таңбасы көрсетемін. Бәріміз «Н» айтамыз. Қалай айтылып, қандай дыбыс?- Дауыссыз.- Енді сөзі оқимыз. НАР.- Бұл суретте нар бейнеленген. Нар дегенимз не? Түйенің бір түрі.Өте қасиетті жануар. Оның бір өркеші болады. Енді суретке қараймыз. Сурет астында енеш тор көз бар.- Ол нені білдіреді?- «НАР» сөзі неше дыбыстан тұрады?- Бірінші. дыбыс қандай? Қандай текшемен белгілейміз?- Қәзір өздерің белгілеңдер.Сосын бір баланы тақтаға шығарып белгілету. Тексеру.ә) Енді «Н» дыбысына ойлайық. «Кім көп сөз ойлайды?»- Енді тақтаға қараңыздар.- Ойын «Қай әріп жоқ?»НА? (н)               ША?А (н)           А?А (н)- Енді осы сөздермен сөйлем құрайық. Сонда «Н» дыбысы сөздің басында, оратсына, соңында да келеді екен.3. Енді жазу жұмысына кірісеміз.Бой сергіту жаттығуы.«Н» - трафаретпен жазамыз. Сосын қасында схема бйынша бүгінгі талдаған НАР сөзін жазамыз.- Балалар, «Н» дыбысы неге ұқсайды?«екі тіреу – басқышы біреу»«қатар тұрған қос қазыққол ұстақан достасып»         - Енді «Н»дыбысын таяқшалардан құрастырайық.         - Неше таяқшадан тұрады?         - 3 таяқшадан тағы қандай дыбыстар құрауға болады?         - С,  Қ, А         - Өте жақсы.         - Енді алдарыңды жинаңдар, мен сіздерге жұмбақ айтамын.Күн мен түн немен аяқталады?-  Мынадай метаграмма тыңдаңыздар:«Егер «Н» дан бастасаң,Бір өркешті түлікпінЕгер «Қ» дан бастасаң,Ұлпа боп жауам аспаннан.»- Қәзір мен сіздерге өтілген дыбстарды таратамын, сол дыбыстар арқылы  сөз ойлаңдар.- Мен буын айтамын,  соны жазыңдар.- Сонымен бүгін біз қандай дыбыспен таныстық?  Ол дыбыс жөнінде не айтасыздар?- Бүгін бәрін сабаққа жақсы қатыстыңдар. Рахмет.

Оцени ответ
Подпишись на наш канал в телеграм. Там мы даём ещё больше полезной информации для школьников!

Загрузить картинку
×